Funkcje książki


Zastanawialiście się kiedyś do czego służy książka? Co ma ona do zaoferowania? Jakie są jej funkcje? Po chwili namysłu znalazłam kilka takich funkcji. Jakich?

Podstawową, jak i najważniejszą, funkcją książki jest funkcja czytelnicza. Książka służy do czytania. Miło spędzamy z nią czas zapoznając się z jej treścią. To właśnie ona pobudza i rozwija naszą wyobraźnie. Dzięki czytaniu poznajemy wiele ciekawych historii, które bawią, wzruszają, pouczają; sprawiają, że jesteśmy szczęśliwi. Są miłą odskocznią od szarej rzeczywistości. Są najlepszym lekarstwem. Dlatego tak ważne jest, aby je czytać.


Nie od wczoraj wiadomo, że książki uczą. I nie chodzi mi tu głównie o książki w 100% poświęcone nauce i edukacji - takich jak: encyklopedie, słowniki, podręczniki szkolne. Każda książka ma na celu przekazać czytelnikowi pewne wartości.  I jedynie od osoby czytającej zależy jakie wnioski wyciągnie po przeczytaniu danej pozycji; i czy w ogóle chce znaleźć w książce pouczenie; jakiekolwiek wskazówki.

Dla moli książkowych ta funkcja jest bardzo przydatna. Dlaczego? Otóż będąc np. na wakcjach, pragniemy mieć coś, co będzie nam o tym wyjeździe przypominać. Książka to najlepsze rozwiązanie, ponieważ mamy co poczytać i mamy pamiątkę. Zawsze można również wrócić do tej powieści. Same pozytywy!


Ile razy spoglądając na okładkę, nie mogłeś/aś wyjść z zachwytu? Nie da się ukryć, że coraz częściej tak reagujemy, ponieważ wydawnictwa prezentują nam piękne okładki swoich książek, a także ich grzbiety. Dlaczego by tego nie wykorzystać?

27 komentarze