Ławka - Jerzy Jaworski

"Ławka" to debiutancka powieść pana Jerzego Jaworskiego o życiu dorosłego mężczyzny, który prowadzi zwyczajne, monotonne życie, które choć trochę nabiera barw dzięki dziewczynie z parku...

Kiedy JĄ dostrzegam, z oczu ciekną mi łzy. Ten widok jest tak piękny, że nie mogę i nie chcę się powstrzymywać.

Pomysł na stworzenie tej powieści uważam za bardzo dobry. Głównym bohaterem jest trzydziestoletni dziennikarz, który na swojej drodze spotyka o dziesięć lat młodszą dziewczynę od niego,  która staje się jego obiektem westchnień. Nie ma jednak na tyle odwagi, aby do niej podejść, przywitać się, porozmawiać. Mimo to każdego dnia wyrusza na spacer do parku tylko po to, aby choć przez chwile móc się przyglądać, kiedy ta zaczytana jest w książce. Wszystko się zmienia, kiedy nieznajoma dziewczyna z parku zauważa, że jest obserwowana...

Autor nadał książce własny rytm. Bohater powieści pana Jaworskiego nie był energicznym człowiekiem, dlatego też tempo książki było stosunkowo powolne, akcja toczyła się pomalutku. Odniosłam również wrażenie (i po stylu pisarskim), że główna postać mężczyzny była rozkojarzona. Bowiem całymi dniami potrafił myśleć o dziewczynie z parku, a za moment o cieknącym kranie.

Dlatego mogę przyznać, że "Ławka" została przedstawiona w bardzo charakterystyczny sposób. Jednak czasem trudno się ją czytało. Według mnie autor za bardzo się rozdrabniał. Czytelnik otrzymuje dość sporo niepotrzebnych informacji wplecionych w historię zauroczenia, zakochania się od pierwszego wejrzenia. To powoduje, że można się w niej lekko zagubić.

Dość dużo osób komentuje okładkę książki, że została wykonana niezbyt realistycznie. Moim zdaniem idealnie oddaje treść powieści. Bohater żyje swoim rytmem, a dziewczyna z parku dodatkowo powoduje, że mężczyzna lubi zapomnieć o otaczającym go świecie, o rzeczywistości jaka go otacza.

Podsumowując...
Jak na debiut polskiego autora nie jest źle. W historii można odnaleźć swoje własne odbicie. Każdy w momencie zakochania się nie myśli racjonalnie, zaś jego życie skupione jest na drugiej połówce. "Ławka" nie jest kolejną banalną książką o miłości, dlatego polecam ją tym, którzy wiedzą co to znaczy miłość, ale również tym, którzy ją dopiero zaczęli smakować.

6/10

Za możliwość zapoznania się z książką "Ławka", serdecznie dziękuję wydawnictwu Dziewięć Muz.


Autor: Jerzy Jaworski
Tytuł: "Ławka"
Wydawnictwo: Dziewięć Muz
Rok wydania: 2015
Ilość stron: 224
Recenzja została opublikowana również na:

14 komentarze