Jak się uczyć, żeby się nauczyć?

Wrzesień się skończył, nastał październik... Od tego właśnie momentu dla wielu z nas będzie to okres, w którym na pierwszym miejscu stawiana będzie nauka i tak aż do końca roku szkolnego. Jednak jak się uczyć, aby się nauczyć? Czy są sposoby, które choć w małym stopniu ułatwią i umilą nam czas spędzony nad podręcznikami i zeszytami?

Najgorsze co można robić podczas nauki to uczyć się wszystkiego na pamięć. Sposób ten może i pomoże zdobyć upragnioną ocenę, ale na dłuższą metę jest po prostu beznadziejny. Po jakimś czasie zapominamy przydatnych nam informacji w dalszej edukacji. Dlatego najlepiej całkowicie zrezygnować z tej formy uczenia się.

Nasze notatki są najważniejsze w całej idei uczenia się. To w nich zawarte są informacje wymagane na konkretny sprawdzian lub kartkówkę. Warto więc własnoręcznie je przygotowywać, ponieważ podczas przepisywania dodatkowo zapamiętujemy to, co napisaliśmy. Piszmy zatem dużo. Przygotowujmy długie i obszerne notatki. Dlaczego?

Po przygotowaniu długiej, ale i konkretnej notatki z danego przedmiotu, przeczytaj ją kilka razy. Dzięki temu automatycznie wyłapiesz najważniejsze informacje, a po przeczytaniu notatki po raz kolejny będziesz powtarzał(czyli zapamiętywał) istotne fakty. Aż w końcu tak dobrze opracujesz dany temat, że kolejna piąteczka zostanie wpisana w dzienniku.

Kiedy czytasz swoje notatki i wyłapiesz w nich główne myśli, warto wyróżnić je jakimkolwiek kolorem. Dzięki temu w jeszcze lepszy sposób je zapamiętasz. Daną informację będziesz kojarzył z konkretną barwą. To pomoże Ci w przypomnieniu sobie całego tematu na sprawdzianie.

Kto powiedział, że ściągi są złe? To ściąganie jest oszustwem, a ściągi są jedynie pomocą naukową, które pomogą zapamiętać to, co ma być zapamiętane. Jak już wspomniałam wcześniej: przepisywanie jest bardzo dobrą formą nauki. A to czy użyjesz tej ściągi jest inną sprawą...

Rymowanki, skojarzenia to ciekawy sposób uczenia się. Dany fakt przypisujesz konkretnej rzeczy i już zapamiętujesz fakty. Bardzo dobrym przykładem jest: Na Ekierce Siedzi Wrona. Co dzięki temu zdaniu się nauczyliśmy? A nauczyliśmy się kierunków geograficznych. N- północ, E- wschód itd. Wykorzystując wymieniony sposób nauki z pewnością ja urozmaicimy, a uczenie się stanie się bardziej przyjemne.


16 komentarze