Cztery typy recenzentów.


Blogosfera książkowa z każdym dniem staje się większa. Przybywa wielu miłośników książki, którzy pragną publicznie wyrażać swoją opinię na temat przeczytanej lektury. Skoro rynek blogowy posiada wiele blogów o literaturze, posiada również wielu recenzentów. Zaś każdy recenzent posiada indywidualny sposób pisania o książkach. Siedząc w tej części blogosfery, czytając miliony przeróżnych recenzji, wyróżniam cztery podstawowe typy recenzentów. 

1. Technik recenzent.

Ten typ przede wszystkim skupia się na technicznej stronie powieści. Godzinami może mówić o stylu pisarskim autora. Bez problemu potrafi wyłapać najmniejszy błąd lub sprzeczność w książce. Dla niego najważniejsze są opis akcji, miejsc i postaci. To właśnie o tym lubi pisać; oceniać sposób ich przedstawienia. W recenzji nie może również zabraknąć kilku zdań odnośnie wydania książki. Czy okładka jest estetyczna? Czy oddaje treść lektury?

2. Recenzent poeta.

W jego recenzjach czytamy o jego luźnych refleksjach dotyczących wartości, jakie autor zawarł w książce. O tym, czego możemy się nauczyć, co możemy wynieść po przeczytaniu lektury. Z łatwością opisuje problematykę powieści. Często w swoich tekstach wykorzystuje porównania, aby w lepszym stopniu zobrazować czytelnikowi swoje myśli. Uwypukla motyw miłości - w jaki sposób wpływa na dalsze losy bohatera. Interesuje się przemianą postaci czytanej lektury.

3. Profesjonalny recenzent.

Jego recenzje są wręcz idealne. Dopięte na ostatni guzik. Książki traktuje bardzo poważnie. Mówiąc o nich, również wykazuje się ogromną wiedzą. Podkreśla wartości ukryte między słowami, wspomina także o technicznej stronie książki. Nic dodać, nic ująć. Zna się na swojej pracy i wykorzystuje swój talent w prowadzeniu bloga.

4. (Nie) Recenzent.

Kim jest ta osoba? To osoba, która myśli, że pisze recenzje. W rzeczywistości opisuje przebieg wydarzeń, często ujawniając najważniejsze fakty czytelnikowi. I o zgrozo! Bójmy się, jeśli w krótkiej notce napisze cokolwiek, co świadczy o jego odczuciach! W końcu "Fajnie się czytało, polecam! 10/10" oznacza, że to naprawdę dobra książka... Wiecie, że prawdopodobnie każdy z Nas, piszący recenzje, był (nie)recenzentem? I - jak lubię powtarzać - potrzeba czasu, by nabrać odwagi i swobodnie wypowiadać się w sieci i móc określić się mianem recenzenta. 


A Ty, którym typem recenzenta jesteś?  
Zapraszam do dyskusji!

8 komentarze