Dlaczego czytamy tandetne książki?


Nie udawaj, że cały czas rozkoszujesz się w literaturze poważnej. W niedzielne wieczory podczytujesz tomik poezji, a przed momentem zakupiłeś kolejny klasyk. Prawda jest taka, że nikt tak nie postępuje. Zaczytujemy się w literaturze, która może być nazwana tandetną. Dlaczego wolimy tego typu treści?


1. Zastosowanie języka potocznego.

Tandetne książki przede wszystkim charakteryzują się kolokwializmami, które pojawiają się na każdym kroku. Proste i krótkie zdania budują trzystu stronicową lekturę, dzięki czemu nie trzeba zastanawiać się nad sensem i ukrytym przekazem treści. Skutkiem tego płynnie i stosunkowo szybko udaje się przeczytać powieść.

2. Brak czasu na lekturę. 

Cały czas coś się dzieje. Czasem bywa, że nie mamy chwili na odpoczynek. Tym bardziej na lekturę, która wymaga od Nas czegoś więcej; momentu na zastanowienie się nad treścią i wyciągnięciu konkretnych wniosków. Nie posiadamy tyle czasu i sił, więc wybieramy luźniejsze teksty, dzięki którym złapiemy kilka oddechów i zapewnimy sobie odrobinę rozrywki.

3. Bardziej rozpowszechnione.

Odwiedzając księgarnię, od samego wejścia bombardowani jesteśmy tandetnymi książkami. Z jednej strony tani erotyk. Z drugiej kryminał, który ma kiepsko rozbudowaną treść, a po środku patrzy na Nas okładka poradnika Porady babci Haliny. Mądrą książkę znajdziemy na samym końcu. Szarym końcu, do którego nigdy nie dotrzemy, bo nie mamy na to ani ochoty, ani sił. Wychodzimy ze sklepu z tandetną książką.

4. Różnorodna tematyka.

Książka to życie. Życie fikcyjnych bohaterów, którym zazdrościmy; współczujemy; z którymi się przyjaźnimy. Mogą przedstawiać osobę, którą chcielibyśmy być. Tandetne książki poruszają różne dziedziny życia. Mamy wybór, jaką lekturę chcemy - powieść, która rozbawi, a może wzruszy do łez. Wybieraj.

5. Bo lubimy!

Po prostu lubimy tandetne książki. Nikt i nic tego nie zmieni. Czy wybór takich lektur świadczy o Naszej głupocie? NIE! Książka ma sprawiać Nam przyjemność, więc od Nas zależy, jakie tytuły znajdą się na liście do przeczytania. Czytajmy więc tandetne książki i bądźmy szczęśliwi!Zapraszam do dyskusji!


P.S. Będę bardzo wdzięczna, jeśli oddacie swój głos w ankiecie, która znajduje się w pasku bocznym. Dotyczya tego, co warto zorganizować na blogu. Dziękuję!

0 komentarze